Zima není jen obdobím čekání na slunce, má také svá kouzla. Zimní pobyt na horách zregeneruje náš organismus intenzivněji než v létě. Proti zimě se chráníme teplým oblečením, rukavicemi, ale co vlasy?
Při pobytu na horách, kde slunce svítí intenzivněji a sníh jeho svit odráží, chraňte své vlasy ještě pečlivěji. Jejich suchost, ztráta lesku, lámavost a roztřepené konečky mohou vzniknout právě působením těchto vlivů. A spojímeli to s používáním nekvalitních kosmetických přípravků, nešetrným česáním a rtáčováním, fénováním a kulmováním, dílo zkázy na našich vlasech je dokonáno.
Doporučuji tedy používat kvalitní šampony, které jsou určené na daný typ vlasů (na jemné, barvené, trvalené vlasy apod.). Dále je velice důležité používat balzámy a masky, které je chrání zevně. Vyhlazují povrch vlasů (kutikulu) a udržují přirozenou vlhkost. Speciální přípravky obsahující i UVA a UVB filtry zlepšují jejich odolnost proti slunečnímu záření.
Nedoporučuji v tomto období upravovat vlasy gely s mokrými efekty. Nejlépe je, když si je ráno pročešete nebo prokartáčujete a vezmete si na hlavu pokrývku (v současné době jsou módní klobouky; vlasy ochrání a účes minimálně poškodí) a konečnou úpravu si za pomocí stylingových přípravků provedete až v zaměstnání. Pár minut před začátkem pracovní doby vám určitě postačí.
Některé ženy mají velký zlozvyk ponechávají si klobouky a kožešinové čepice na hlavě i při návštěvách kaváren a restaurací. Tím vlasy pod čepicí trpí. Hlava se nezdravě potí, vlasy se zvýšeně mastí. A účes?! Doma je nutné si vlasy ihned umýt, a ne je druhý den schovat opět pod čepici, protože vlasy nejsou vidět!
A opět platí: zvláště v zimě věnovat velkou péči stravovacím návykům. Zdravé a lesklé vlasy jsou důkazem dostatku zinku a železa ve stravě. Tyto prvky podporují růst vlasů a zabraňují jejich vypadávání. Jemné a lámavé vlasy mohou být právě důsledkem nesprávného jídelníčku. Jeho změna nepřinese výsledky za noc. Chce to trpělivost a čas, než zaznamenáte určité zlepšení. Počkáte si i několik měsíců. Pro hezké vlasy doporučuji konzumovat vyváženou, pestrou stravu, nevyhýbat se zbytečně masu (alespoň dvakrát týdně). Pokud jste vegetariány, velmi dobře se informujte o vyváženosti stravy, aby vám nic nechybělo. Pozor na diety! Ve své poradně se stále více setkávám s podvýživou. Ta neznamená být hubený, ale příjem základních živin je nižší než jejich potřeba.
Co říci na závěr? Pokud budete v zimním období věnovat vlasům i celému organizmu zvýšenou pozornost, budete na jaře svěží a vyjdete opět s krásnými a zdravými vlasy.