[wonderplugin_slider id=“73″]
Kolikrát za život se vám vymění vlasy? Vlasy v péči o sebe neodpustí ani jeden prohřešek. Jejich kvalita je podmíněna geneticky, ale mnoho lze napravit nebo naopak poškodit.
Samotný vlas je diky své přirozené struktuře značně odolný. Tvoří jej z 60– 90 % keratin (nerozpustná bílkovina tvořící ochranný obal, 30 % voda dodávající vlasům pružnost, 2 % barvivo melanin, 9 % lipidy, dále aminokyseliny podporující pevnost a lesk vlasů a stopové prvky zinek, měď, síru, selen…)
Dědičnost tedy ovlivnit nemůžeme, zevní podmínky, mezi něž patří znečištěné životní prostředí, počasí se změnami teploty a vlhkosti však ano! Pokud tyto nepříznivé vlivy působí dlouhodobě a pravidelně mohou přirozený proces stárnutí vlasu výrazně urychlit.
Letní žár ve vlasech
Letní období spojené s opalováním a koupáním je pro vlasy snad největší zatěžkávací zkouškou. Vliv slunečního záření lze rozdělit na působení tepelné a samotné ultrafialové záření. Kůže a všechny její složky, tedy i vlas, mají přirozené obranné mechanizmy tzv. přirozenou fotoprotekci proti ultrafialovému záření, ty však při nadměrném slunění již nedostačují.
Na vlas působí negativně obě základní složky UV záření:
- UV B poškozuje povrchní vlasové struktury dochází k úbytku aminokyselin ve vlasu, který ztrácí postupně neutralizační schopnosti vůči alkalickým látkám (alkálie způsobují bobtnání s následným poškození vlasových struktur), klesá množství lipidů, důležitých součástí buněčných membrán. K jejich úbytku dochází tzv. oxidativním stresem buňky vlivem volných kyslíkových radikálů. Spolu s úbytkem schopnosti vlasu zadržovat vodu jsou tyto změny spojeny se zvýšenou lomivostí vlasu.
- UVA záření proniká hlouběji až do podkoží, k vlasové cibulce. Zde jsou poškozeny samotné nukleové kyseliny, což je již zásah na genetické úrovni, tedy v období tvorby vlasu. Může také být snížena nebo narušena činnost melanocytů buněk aktivně tvořících barvivo melanin s výsledným předčasným šedivěním. Narušením okolních struktur vlasové cibulky, především cév, vázne dodávka kyslíku a živiny k folikulu (vlasové cibulce). Tyto mechanizmy mohou vysvětlovat zvýšené vypadávání vlasů na podzim, tedy po zvýšené ultrafialové zátěži v létě.
Nadměrné teploty vznikající samotným sluněním nebo opakovaném fénováním vlasů po koupání podporují tzv. podélnou lomivost vlasů, známou jako třepení konečků vlasů. Mění se povrchový náboj vlasu, a tím i jeho fyzikální vlastnosti, spolu s narušením jeho povrchových vrstev, především keratinu. Vlasy rostou pomalu jsou suché, matné, špatně se rozčesávají.
Jaká by měla být péče o vlasy v létě?
- především bychom je měli chránit před UV zářením mechanicky klobouky, šátky, kšiltovkami apod.
- užívat vhodnou vlasovou kosmetiku, mírně kyselou (kyselé pH), šampóny důkladně opláchnout
- speciální vlasové kúry včetně zábalů a kondicionérů, nejlépe z bylinných výtažků ochraňují povrch vlasu, dodávají mu lesk
- omezit chemické přípravky, hlavně s obsahem amoniaku, při barvení užívat raději přelivy.
A co by měla obsahovat kvalitní vlasová kosmetika?
- aminokyseliny základní stavební jednotky, které jsou např. vazbou na určitý nosič schopný nahradit ty odbourané. Lysin a isoleucin jsou esenciální aminokyseliny, které si tělo navíc nedovede syntetizovat.
- vitamin C antioxidant omezující působení volných radikálů na buňky
- vitamin E tokoferol je rovněž antioxidant zabraňující tvorbě peroxidů
- UV filtry
- papaya podporující tvorbu nových buněk
- selen chránící před UV zářením a některé další stopové prvky
- síru stabilizující keratin a další.
TIP: www.zbozi-vlasy.cz/sluneční přípravky
MUDr. Yvone Bergerová