Pokud vás neustále trápí kvalita vlasů, máte vlasy slabé, nepoddajné, poškozené s roztřepenými konečky a to i přesto, že jim věnujete nemalou péči, dobře si prohlédněte váš kartáč. Můžete totiž utrácet za nejrůznější kosmetické výrobky, speciální šampony, balzámy, séra a další regenerační přípravky, ale mnohem důležitější, než se na první pohled zdá, je ten nejzákladnější nástroj, který na údržbu vlasů skutečně potřebujete – dobrý kartáč.
Hřeben nebo kartáč?
Pro ošetření vlasů je jednoznačně vhodnější kartáč než hřeben. Není to poznatek dnešní doby, ale věděli to již naši předkové. Dříve se vyráběly kartáče z cizokrajných dřev, rohoviny, slonoviny, nebo dokonce z drahých kovů, jako zlato a stříbro. Některé byly hotovým uměleckým dílem jak dokládají následující obrázky.
I dnes je mezi kartáči veliký rozdíl. Avšak dnes už víme, že materiál těla kartáče není pro údržbu vlasů tak důležitý. Základním měřítkem kvality kartáče je fakt, zda je vyroben z pravých, umělých kovových štětin nebo z jejich kombinací.
- Umělohmotné či kovové materiály
Jsou nepochybně levné a snadno dostupné. Některé mohou vlasy dobře rozčesávat, ale ve finále vlasům spíše škodí než pomáhají. Tento materiál není vlasům přirozený a některé takovéto kartáče a hřebeny mívají ostré hrany. Při česání pak dochází k „seřezávání“ vrchní ochranné vrstvy vlasu, což způsobuje jejich poškození. - Kartáč z pravých štětin
Štětina je stejně jako vlas tvořena keratinem, proto nepoškozuje ochranou vrstvu vlasu a nezpůsobuje tzv. elektrizování vlasů a následné zacuchávání. Chcete-li pozvednout stav a kvalitu vašich vlasů měli byste si ho pořídit. Kartáč z přírodních štětin je ideální pro jemné a poškozené vlasy, uhladí je nebo dodá potřebný objem – v závislosti na tvaru kartáče.
Nevýhodou je, že se příliš nehodí pro obzvláště husté a dlouhé vlasy (jejich rozčesávání trvá o něco déle), v tomto případě je vhodnější kombinace pravých a umělých štětin.
I kartáč potřebuje péči!
Podobně jako každý nástroj i kartáč potřebuje občas „ošetřit“. Jde především o odstranění zacuchaných vlasů z jeho štětin a desinfekci. Dále byste měli vědět, že kartáč má být pouze váš a zásadně se nepůjčuje mezi členy rodiny. Předejdete tím „elektrizování“,rychlejšímu opotřebování a hlavně přenosu některých kožních problémů. Každá z vás jistě zná ono známe „Mohu si půjčit tvůj hřeben?“ Z hygienického pohledu je to však stejné jako půjčování zubního kartáčku nebo spodního prádla.
Kartáč na vlasy se prostě nepůjčuje!