Obecně patří plísňová onemocnění kůže, povrchových sliznic i vnitřních orgánů k velmi častým nákazám, které postihují populaci. Plísňovými onemocněními může být postižena i kůže v oblasti kštice i vlasy.
Onemocnění způsobují mikroskopické houby (v přírodě se nachází asi 100 000 druhů). Proces nákazy je v této oblasti vlasů většinou kontaktní, což znamená, že se děje kontaktem s nemocným člověkem, ale i zvířetem, nebo nakaženým materiálem – půda, nástroje, oblečení.
Oslabená imunita
Významnou roli v rozvoji těchto onemoc-nění mají i některé nemoci, které oslabují imunitu organismu (ať již celkovou nebo místní) resp. narušují rovnováhu osídlení organismu přirozenou mikroflórou. Týká se to např. dlou-hodobé celkové léčby antibiotiky, chemote-rapeutiky, celkovými kortikosteroidy, cukrovky, transplantace orgánů nebo AIDS.
Pozor na zvířata
Po kontaktu se přenášejí mikroskopické houby v podobě spor a vláken a přežívají v keratinu (tedy v rohovině), který je obsažen jak v kůži, tak i ve vlasech. Infekce kůže kštice a vlasů je nejčastěji způsobena druhy Trichophyton (Trichophyton rubrum, tonsurans, mentagrophytes aj.), Microsporum (Microsporum canisjjak už jsme si řekli, jedná se o onemocnění, která se mohou přenášet na člověka z nakažené osoby nebo často z nakaženého zvířete. Proto je třeba zkontrolovat i domácí zvířata, jestli netrpí kožním plísňovým onemocněním.
Povrchové plísně
Plísně kůže hlavy a vlasů se většinou projevují jako povrchové plísňové onemocnění. Ložisko je okrouhlé, mírně vyvýšené, ostře ohraničené, jsou výrazné šupiny a většinou je výrazný i lem. Podle druhu plísně je různé i zbarvení ložiska od bílého, přes růžovolososové až po červenohenědé. Lem je většinou barvy sytější než centrum. Vlasy v tomto místě ztrácejí lesk a lámou se v úrovni kůže nebo několik milimetrů nad povrchem kožním. Často svědí, jako komplikace se může přidat i zánět bakteriální.
Hluboké plísně
Hluboké plísně v oblasti kštice jsou závažnější a v dnešní době jsou již velmi vzácné. Většinou se projevují jako drobné skvrnky v ústí vlasových těl do kůže a později se rozšiřují a splývají v útvar z vláken houby. Ve finále nacházíme tuhý miskovitý útvar nad úrovní kůže (favus). I zde dochází k zánětlivým komplikacím. Vlasy se lámou vypadávají a kůže atrofuje. Dlouhodobě může dojít i k místní ztrátě vlasů (alopecii – plešatosti v místě hluboké plísně).
Kombinovaná léčba
Léčba je vždy nutná – jde o kombinaci místních a celkových antimykotik (ketokonazol, terbinafin, griseofulvin). Vlasy v postižených místech se doporučuje depilovat.
Houby a lupy
Ovšem některé houby ze skupiny kvasinek se mohou podílet i na vzniku prosté lupovitosti vlasů – jedná se o např. Pityrosporon ovále. Zde je vhodné užívat speciální šampony s obsahem látek specificky (pírocton olamine, ketokonazol) či nespecificky (dehty, kyselina salicylová) antimykotických.
MUDr. Karolína Kykalová