[wonderplugin_slider id=“26″]
Na výše položenou otázku přímo neodpovím, ale nežli podstoupíme transplantaci vlasů, měli bychom vědět co znamená použití laseru v transplantaci vlasů a potom se rozhodnout.
Laserový paprsek v sobě nese tolik koncentrované energie, že vypaří tkáň na kterou byl zamířen. Toho se využívá při odstranění různých výrostků na kůži nebo při odpaření nádorové tkáně. Při využití v transplantaci se laserovým paprskem vytváří otvory, do kterých jsou zasunuty štěpy s vlasy. Čistě teoreticky by se měl laserem udělat důlek bez poškození okolní kůže. Tak tomu však zcela není. Při používání laseru dochází k vývoji tepla a kůže těsně v okolí nového otvůrku je spálena, což nemá dobrý vliv na její životnost a následně na přichycení a růst vlasového štěpu. To je zásadní problém používání laseru při transplantaci. Kromě toho nedochází tak k těsnému nalehnutí okolní tkáně na vlasový štěp, jako při klasické metodě a tím není zaručen kvalitní přívod živin do štěpu do doby, než se kompletně přihojí.
Pokud jste někdy viděli laser při práci víte, že laserová hlavice je na takovém rameni, jako třeba vrtačka u zubaře. To znamená, že manipulace s laserem není zase tak bezproblémová. U transplantace vlasů je důležité, aby se štěpy nesázely pravidelně jako stromečky v sadu, ale nepravidelně. Pokud se laserem vypalují otvory pro štěpy dopředu, je obtížné se tomuto postupu vyhnout.
Co laser zaručuje je omezení krvácení. Pro chirurga to má velký význam, výrazně lépe se mu pracuje. Pro klienta to znamená menší pooperační otok.
Je na klientovi, aby zvážil, zda si připlatí za to, že bude mít menší problémy dva až tři dny po operaci, ale méně zaručený výsledek vlastního zákroku.
Ještě je třeba rozlišovat mezi chirurgickým laserem a měkkým laserem. Měkký laser je něco zcela jiného. Tím se nedělají díry do kůže, ale slouží k lepšímu hojení jizev a vřele jej doporučuji.
MUDr.Petr Bouzek