Vědci na Univerzitě v Jeně dospěli při zkoumání vlivu kofeinu na vlasové folikuly k zajímavým výsledkům. Výsledky jejich průzkumu poukazují na to, že kofein aktivně působí na vlasové váčky, prodlužuje jejich život a stimuluje růst vlasů.
V klinických studiích vedených na univerzitě v Jeně bylo laboratorními testy prokázáno, že vlasové váčky pod vlivem testosteronu vyprodukují o 17–40 % méně vlasů než normálně vyživované vlasové váčky. Ke snížení negativních účinků testosteronu na pokožku hlavy byla nově vyzkoušena přírodní látka – kofein. Kofein je známý svým povzbuzujícím účinkem na lidský organizmus a zlepšováním cirkulace krve. Mimo tyto jeho obecně známé vlastnosti bylo zjištěno, že je schopen částečně omezit nežádoucí působení testosteronu na pokožku.
Na základě těchto výsledků se výzkumný tým na univerzitě v Jeně začal zabývat dalším možným využitím kofeinu, zejména jako prostředku pro léčbu předčasného padání vlasů.
Pro studie byly použity orgánové kultury vlasových váčků odebraných třiceti mužům, u kterých se již začínala projevovat androgenní alopecie (vypadávání vlasů). Tyto kultury byly vystaveny jednak působení testosteronu (kontrolní vzorky) a dále testosteronu v kombinaci s různými koncentracemi kofeinu. Překvapivým výsledkem bylo, že vlasové váčky vystavené účinku kofeinu měly o 37 % delší životnost než kontrolní vzorky. Navíc došlo ke zvýšení produkce vlasových váčků až o 46 %. Výsledky studie poukázaly na to, že kofein je schopen neutralizovat nežádoucí účinky testosteronu na pokožku a stimulovat růst vlasů na běžné úrovni.
Výsledky těchto výzkumů, potvrzujících účinnost kofeinu na testosteronem oslabenou pokožku, se staly základem pro studii výzkumného centra Charité v Berlíně. Cílem této studie bylo najít možnosti praktického využití kofeinu proti vypadávání vlasů. Jedním z dílčích úkolů bylo objasnit, zda kofein obsažený např. v šamponu nebo jiném přípravku může proniknout přes pokožku hlavy až k vlasovým váčkům. Během testování byl kofeinový přípravek aplikován na pokožku hlavy testovaných osob a působil zde zhruba dvě minuty. Následný test fluorescenčním laserovým mikroskopem potvrdil, že již po dvou minutách působení pronikl kofein k vlasovým váčkům. Po dobu 24 hodin se množství kofeinu postupně snižovalo, ale byl stále patrný.
Výsledky výzkumů v Jeně a Berlíně poukazují na skutečnost, že přípravek s obsahem kofeinu může pomoci bránit předčasnému odumírání vlasových váčků a to díky schopnosti kofeinu proniknout přes pokožku hlavy až k vlasovým váčkům.
Autor: redakce Vlasy.cz