Zajisté každý z nás navštěvuje s určitou pravidelností svého kadeřníka. Ale víte přesně které služby vlastně můžete u kadeřníka dostat?
Mytí vlasů pomocí šamponů
Odstraňuje mastnotu, nečistoty, pot a odlučující se buňky pokožky z vlasů. Mytí vlasů šampony na bázi saponátů nebo mýdel vyvolává při nadměrném používání ztrátu přirozeného tukového filmu na vlasech, poruchy ve stavbě kutikuly a někdy i nepříznivé vzhledové vady – matný a šedivý nádech vlasu a ztrátu přirozeného lesku. Nepříznivý účinek šamponování je zvyšován vlivem alkalického prostředí, které mytí vlasů provází. Vlivem alkalického pH dochází k bobtnání vlasu, rozevírání šupin kutikuly a průniku molekul vody a smáčedla do vlasového keratinu. Tyto krátkodobé směny odstraníme, jestliže vlasy důkladně vymyjeme a opláchneme slabě kyselým roztokem. Časté mytí vlasů šamponem zvyšuje mnohdy také produkci kožního mazu, což vede k stále rychlejšímu promašťování.
Po umytí se někdy používají vlasová tonika či kondicionéry, což jsou přípravky, které působí povrchově na vlasy a slouží hlavně pro snadnou úpravu účesu. Masáž tonikem napomáhá prokrvení kštice.
Fénování
s vyšší teplotou vzduchu je nevhodné. Používat by se mělo jen výjimečně, pokud možno pouze se zcela mokrými vlasy. Ještě v průběhu sušení je třeba přepnout fén na nižší teplotní stupeň. Aplikace pěny nebo gelu před fénováním může částečně zvýšit ochranu vlasu. Infračervené záření, které produkují některé sušící helmy, může poškodit elastická vlákna ve škáře.
Trvalá ondulace
je kadeřnický úkon používaný od čtyřicátých let. I dnešní moderní preparáty však vyvolávají trvalé poškození vlasů nadměrným vysušovacím účinkem užívaných chemikálií. Látkou, která se nejvíce podílí na trvalé ondulaci, je thioglykolát. Ten změkčí vlas a umožní jeho novou úpravu, například když je vlas umístěn na natáčce. Změkčovací účinky thioglykolátu jsou přerušeny omytím vodou a následným nanesením ustalovače s obsahem peroxidu vodíku. Správná aplikace této látky je velmi důležitá (pokud není použit dostatečně dlouho, vlny nedrží, pokud zbytečně dlouho, vlasy se poškozují).
Trvalé barvení vlasů
funguje na principu oxidace, při které se používá parafenylediamin. Barvení má dvě fáze: v první se vlasy oxidují peroxidem vodíku a ve druhé fázi probíhá vazebný proces. Barvení je nutno opakovat každých šest až osm týdnů. Asi tři dny před použitím barvy je vhodné provést kožní test snášenlivosti, protože dost lidí je na složky barev alergických. Barvení proto vlasy nepoškozuje do té míry jako odbarvování.
Používání oxidačních barviv při různých chorobách vlasové pokožky, především při zánětlivých procesech, je velmi riskantní. Může dojít ke zhoršení choroby a k snazšímu průniku barviv narušenou kůží. Tím se snadněji projeví jedovatost barviv a hlavně jejích účinek způsobující přecitlivělost organismu na používané barvivo.
Přechodné barvení
využívají například osoby, které jsou alergické na parafenylendiamin a které si nezesvětlovaly vlasy. Mohou použít některou tzv. semipermanentní barvu s obsahem nitrobenzenu. Jsou velmi dobře rozpustné a snadno se nanášejí na vlasy. Barva vydrží v průměru pouze šest až sedm umytí. I na tyto preparáty může existovat přecitlivělost.
Přelivy (krátkodobé barvení) existují v řadě barevných odstínů, ve formě roztoků, sprejů, pěn a gelů. Barvivo neproniká dovnitř do vlasu. Přelivy ztrácejí barvu po prvním umytí vlasů. Používají se pro jednorázové barvení. Efekt na překrytí šedivých vlasů je minimální. Riziko přecitlivělosti je malé.
Odbarvování vlasů
Při odbarvování vlasů je účinek použitých činidel – peroxidů a alkálií výraznější, neboť jsou používány roztoky, které mají vyšší koncentraci, doba jejich působení je delší než při barvení. Obvykle je používán 6% roztok peroxidu vodíku s přídavkem amoniaku na pH 9 až 10. Je to velmi pilný oxidační prostředek, který způsobuje nejen rozpad pigmentových zrn, odbarvení melaninu, ale zároveň narušuje stavbu kutikuly a vnějších částí cortexu. Vymizení pigmentových zrn (při opakovaném bělení), kdy jsou zasažena i hlouběji uložená pigmentová zrna, zanechává v kortexu velké nnožství dutin. Dochází tak k narušení a postupnému rozpouštění pojivých mezibuněčných tmelů. Výsledkem je malá soudržnost kortexu, který se pak velmi snadno štěpí a láme.
Kromě fyzikálních změn dochází také v základní vlasové hmotě – ker-atinu k chemickým změnám. Část disulfidových můstků (vazeb – S – S -) podléhá oxidaci za vzniku sirných kyselin. Tím nastává úbytek aminokys-eliny cystinu, zpevňující vazby mikrovláken keratinu. Bělený keratin ná nižší odolnost proti tahu, vyšší nasákavost vodných roztoků v slabě alkalické oblasti a zvýšenou reaktivitu s kyselinami, alkáliemi a barvivy.
Styling
Gely a pěny se používají se ke zpevňování moderních účesů a zanechání dojmu vlhkého vlasu. Pěnami se dosáhne méně pevná struktura než gelem. Snadno se dají z vlasů odstranit jedním umytím hlavy.
Laky na vlasy
Obsahují polyvinylpyrolidon a další přísady jako akryláty. Vymývají se po jednom umytí. používání laků na vlasy vede k přesušení vlasů, neboť laky na vlasy obsahují organická rozpouštědla a látky, které zbavují vlasy přirozeného tukového povlaku.
Vlasy se potom při rozčesávání snadno lámou i zaknocují. Napomáhá tomu i vrstva laku slepující jednotlivé vlasové stonky.
Děkujeme nakladatelství Svojtka & Co. za poskytnutí zveřejněných materiálů.