Jemné a choulostivé vlasy jsou dalším problémem, se kterým se často potýkáme. Průměr vlasu je geneticky dán. Jemný vlas má asi o 25 – 30% menší průměr, proto mu chybí objem, pevnost a elasticita. Průměr normálního vlasu je okolo 80 mikronů, zatímco průměr jemných vlasů je okolo 60 mikronů. Vlasy jsou pak nepoddajné, choulostivé, nedrží tvar a chybí jim objem.
Charakteristika jemných vlasů
- velmi jemné a měkké vlasy
- menší průměr vlasu
- menší objem vlasů
- snadno se poškodí
- tzv. elektrizují
- méně odolné vůči vnějším vlivům
- působí unaveně
- zplihlé a nedrží tvar
Proč jemné vlasy ztrácejí tak rychle objem?
Důvodem je jejich průměr – cca 1/4 menší než průměr normálního vlasu. Jemné vlasy tedy nemají dostatek síly k tomu, aby účes držel tvar. Mnohých chyb se dopouštíme i sami, když používáme nevhodné přípravky, které vlasy zatěžují. Jemné vlasy vyžadují péči a kvalitní přípravky, které je posílí, stabilizují jejich strukturu a chrání je před dalším poškozením.
Tipy pro větší objem jemných vlasů
Fénování a mytí. Po umytí se doporučuje jemné vlasy vyfénovat nejprve přes hlavu. Budou vzdušnější a efekt plného účesu vydrží déle. K fénování používejte spíše chladnější proud vzduchu, příliš horký vzduch vlasy poškozuje a oslabuje.
- Střih a chemická úprava. Jemným vlasům svědčí stupňovité střihy, které zajišťují delší udržení účesu. Vhodné jsou i kratší účesy, kdy vlasy nejsou zatížené délkou. Naopak mikáda a typy účesů, které si vyžadují pro dobrý efekt i objem, nejsou příliš vhodné. Účes je možné oživit i jemnou ofinou, která se snadno udržuje.
- Kdysi se pro dodání objemu doporučovala trvalá ondulace. Ta však vlasy poměrně zatíží a naruší. Hlavně při odrostech jsou pak vlasy zplihlé u kořínků a celkový efekt nepůsobí příjemně.
- Vhodná kosmetika a nejčastější chyby. U jemných vlasů máme tendenci používat silnější přípravky v domnění, že čím silnější přípravek, tím déle nám účes vydrží. Opak je pravdou. Takovéto přípravky vlasy ještě více zatíží, následkem čeho se vytvoří neefektivní a zplihlá „helma“. Je potřeba používat velmi kvalitní kosmetiku, která chrání jemné vlasy před vnějšími vlivy.
Výživa a jídelníček pro pevnější vlasy
Velmi často se doporučují přípravky na bázi křemíku, vitaminu E a B5 (panthenol). Faktem je, že takto svým vlasům nepomůžeme a musíme zahájit zcela jiný postup. Křemík zpevňuje strukturu vlasů, avšak v případě jemných vlasů bychom po roce užívání docílili zvýšení lámavosti a křehkosti vlasů. Nejdříve je potřeba vlasům dodat potřebný „keratin“ a pak je můžeme zpevňovat. Zhruba po půl roce užívání vhodných látek (nejlépe v doplňku stravy), se doporučuje začít s užíváním organického křemíku. Panthenol (vitamin B5) je vitamin rozpustný ve vodě a pomáhá vlasům udržet si správnou vlhkost a podporuje jejich správný růst. Vitamin E je vhodné užívat v přírodní formě, tj. pouze jako součást zeleniny a ovoce. Pokud do jídelníčku zařadíme hrst ořechů, dýňové, slunečnicové, sezamové a lněná semínka, získáme dostatek nenasycených mastných kyselin (hlavně omega 3 a 6), minerálů a také dostatek potřebných vitaminů. Doporučuje se jejich každodenní konzumace. Naopak vyhýbat bychom se měli sladkostem a bílému pečivu. Pustíte-li se do boje s jemnými vlasy touto cestou, doporučuji se obrnit trpělivostí, výsledky se rozhodně nedostaví po 2 nebo 3 týdnech.
Účesy pro jemné vlasy
Foto: fotolia.com, salon Petra Měchurová, kolekce Sunset Diva