Senzace o několikametrových vlasech neznámého indického muže, který si vlasy nestříhal několik desetiletí, obletěla celý svět. Jenže takový stav je zcela výjimečný a těžko říct, kolik lidí na celé planetě se může pyšnit podobnou genovou vybaveností. Podívejme se na problematiku růstu vlasů trochu podrobněji.
Přestože módní vlny nabízejí pestrou paletu účesů v různých délkách, čas od času zatoužíme po bohaté, krásné a dlouhé hřívě. Rychlým a poměrně efektivním řešením je nechat si vlasy prodloužit. Naopak v případě, že se rozhodneme pro přirozený způsob a oddáme se do rukou přírody, počkáme si na uspokojivý výsledek pěkně dlouho. A kdoví jestli vůbec. Zklamání přichází, když po několika letech marné snahy a péče, vitaminech, odříkání a nestříhání dorostly vlasy jen do určité délky. Tady začíná pátrání po zázračném prostředku na podporu růstu vlasů.
Podpora růstu vlasů vs. rychlost růstu vlasů
V této problematice si musíme ujasnit dva základní pojmy: rychlost růstu vlasů a fáze růstu vlasů. Tyto pojmy spolu úzce souvisejí, ale nejedná se o totéž. Mají však společného jmenovatele a tím je genetická predispozice, kterou získáváme po předcích. Podívejme se nyní na to, co můžeme ovlivnit a kde jsou hranice reálných možností.
Rychlost růstu vlasů (podobně jako i jejich počet) je nám dán už při narození genetickou informací. Vlas vyroste za den o 0,3 až 0,4 mm, což představuje zhruba 1 cm za měsíc, avšak některým lidem rostou vlasy i rychleji. V mládí nám obvykle vlasy rostou dobře a udržují si svůj cyklus. Věkem a přirozeným stárnutím vlasy rostou pomaleji, mění kvalitu a zkracuje se období aktivního růstu. Urychlení procesu růstu vlasů by představoval zásah do samotné genetiky. V současnosti neexistuje žádná bezpečná a ověřená metoda, kterou by bylo možné podpořit a změnit rychlost růst vlasů k pozitivnímu.
Fáze růstu vlasů nedefinuje samotnou rychlost, jakou vlas roste, ale je veličinou pro vyjádření, jak dlouho (kolik let) vlas poroste. Fáze růstu vlasů se průměrně pohybuje od tří do pěti let, ale může být i delší a ve výjimečných případech až deset let. Právě fáze růstu vlasů je tím fenoménem, který předurčuje, jak dlouhé vlasy doopravdy můžeme mít … třeba jako Magda Vášaryová z filmu Postřižiny anebo jen délku po ramena. Každý vlas prochází životním cyklem. Po aktivním období růstu se vlas dostane do klidového stadia, které trvá asi 3 měsíce. Poté vlas vypadne, ale na jeho místě už roste vlas nový. Snahou moderní vědy je tedy prodloužit aktivní fázi růstu vlasů a rovněž i prodloužit setrvání vlasů v klidovém režimu. Bohužel opačným směrem je to mnohem jednodušší. Některé léky ovlivňují vlas přímo v jeho základu a způsobí, že se jeho růst předčasně zastaví a vlas vypadne. Fázi růstu vlasů však ovlivňují i další faktory, jako například hormonální systém, výživa, stres, onemocnění atd.
Jestli některá z nadějných laboratoří vyvine účinnou látku, která toto vše umožní, ukáže teprve čas. V současnosti jsou na trhu dostupné látky se zaměřením proti předčasnému stárnutí a vypadávání vlasů, jejichž výsledek není stoprocentní, ale nabízejí cestu jak udržet vlasy zdravé a krásné.
Přípravky na podporu růstu vlasů
I přes mocnou genetiku máme stále možnosti, jak vlasům pomoci. V první řadě je důležitá zdravá strava a životní styl. Hodně otřepaná slova, která klienti neradi slyší, protože si vyžadují úsilí vzdát se určitého pohodlí. Obecně platí, že Vám ani nejlepší kosmetika nepomůže, nebudete-li dodržovat zásady zdravého jídelníčku. Chcete-li konkrétní rady, tady jsou:
- Vlas pro svůj růst potřebuje dostatek nutričně důležitých látek (vitaminy, minerály, antioxidanty, stopové prvky, aminokyseliny). Mezi ty nejdůležitější, které nám v našich končinách rozhodně chybí, patří omega 3 nenasycené mastné kyseliny, selen, aminokyseliny, postrádáme také dostatek vitaminů a minerálů.
- Pravidelná jemná masáž vlasové pokožky, která se má provádět před spaním zhruba 1–3 minuty pouze bříšky prstů. Rozproudíte tím krevní oběh, zajistíte přísun živin k vlasovým folikulům a ve finále pečujete o zdravý cévní systém. K masáži můžete využít některý z přípravků s podpůrnou funkcí na pokožku, například s přírodním složením Kléral Vitadermin, Weleda rozmarýnové tonikum, s obsahem osvěžujícího Tea Tree (Paul Mitchell) anebo Asatex, který funguje na bázi hormonu melatoninu.
Kosmetika na vlasy a vitaminové preparáty
Častou chybou, které se dopouštíme, je, že po měsíci užívání doplňků stravy očekáváme nereálné výsledky. Střídání různých preparátů nám rozhodně nezajistí kýžený efekt a navíc se na českém trhu potýkáme s kvalitou nabízených výrobků. V první řadě je nutné si určit, jaký výsledek očekáváte a podle toho přizpůsobit výběr. Kvalitní preparát by měl obsahovat látky ve vysoko vstřebatelné formě a takové, které se vzájemně podporují ve svém účinku. Pro výjimečnou kombinaci látek lze zmínit např. Neobotanics Hair Essence, který v každé kapsli obsahuje dávku antioxidantů pro ochranu cévního systému, neutralizaci volných radikálů a podporu dobrého stavu vlasové pokožky. Kromě toho pak dále obsahuje vitamin & mineral komplex a aminokyseliny v zcela přirozené a vysoko vstřebatelné formě.
Velmi chybným a navíc finančně náročným krokem je bezhlavý nákup nejrůznějších kosmetických prostředků a vitaminů. Kvalitní kosmetika je zajisté velmi důležitá a je součástí péče o krásu vlasů. Dáváme přednost profesionálním výrobkům, které nezatěžují vlasovou pokožku, respektují její potřeby a pečují o délku vlasů. Na delší vlasy můžeme použít silnější kondicionér, který je chrání při česání a před vnějšími vlivy životního prostředí. Vlasy se méně lámou a budí dojem rychlejšího růstu. Ohledně výběru se poraďte s odborníkem.