Výsledky průzkumu zvyklostí žen při péči o jejich vlasy, který proběhl v dubnu a květnu v deseti městech České republiky v rámci akce „Sunsilk vlasové centrum“. Cílem bylo zjistit, jak české ženy pečují o své vlasy, jaký čas jsou ochotny koruně své krásy věnovat, které úpravy účesů a barvy jsou dnes nejoblíbenější. Celkem se ankety zúčastnilo přes 700 žen.
Jen pár minut péče
Zpohodlněly jsme, nebo máme lepší „vlasové pomocníky“? Pryč jsou zřejmě ty doby, kdy ženy ráno vstávaly o hodinu dříve, aby svou hřívu ukáznily a daly vlasům požadovaný tvar. Více než polovina dotazovaných totiž odmítá ráno věnovat úpravě vla-sů více než pět či deset minut. Kolem půl hodiny a více je ochotno pro korunu své krásy strávit před zrcadlem už jen relativně málo z nás (15%).
A čím naše vlasy krotíme? Téměř 80% žen každý den použije hřeben nebo kartáč. Jsou ale i takové (6%), které tento nejběžnější kadeřnický nástroj v koupelně vůbec nemají a k úpravě jim stačí „pročesání“ rukou. Třetina žen si vlasy ráno fénuje, 14 % kulmuje, čtvrtina geluje a téměř polovina zakončí své snažení lakem na vlasy.
Pro zajímavost: přes 8% žen používá každý den natáčky, podobný počet dotázaných si vlasy také tupíruje a necelá pětina dává přednost copánku či culíku.
S hřívou pod vodu
Téměř všechny ženy si vlasy myjí alespoň jednou, nejčastěji pak dvakrát do týdne, avšak 9% dotázaných si vlasy myje každý den. Je i nepatrné množství žen (méně než 1%), které si vlasy myjí jen jednou za 14 dnů. Umytí vlasů dnes neznamená pouze použití šamponu, ale je s ním spojeno mnoho dalších procedur. Polovina žen si vlasy po umytí fénuje, hodně jich také používá tužidlo a necelá čtvrtina pečuje o své vlasy ještě formou různých zábalů a masek.
Nevědí, nač je kondicionér?
Zdaleka ne všechny ženy používají při mytí vlasů kondicionér. Ty, které tento přípravek do své obvyklé péče o vlasy nezařazují, uvádějí, že mají vlasy zdravé, a tudíž ho nepotřebují. Důvodem zřejmě je neznalost, k čemu kondicionér slouží, či pocit, že jeho použití jsou „zbytečně vyhozené peníze“.
Téměř třetina žen uvádí, že jim nevyhovuje technika použití. Považují za ztrátu času proceduru, kdy se kondicionér musí nanést na umyté vlasy, nechat chvíli působit, a teprve poté smýt. Část žen si také stěžovala, že se jim po kondicionéru více mastí vlasy, že vlasy příliš zjemňuje, či naopak jsou po jeho aplikaci nepoddajné. Otázkou je, zda v těchto případech použily ženy správný druh kondicionéru odpovídající jejich typu vlasů.
S přibývajícími léty zkracujeme
Nejoblíbenější jsou mezi ženami vlasy polodlouhé, které mělo podle výsledků průzkumu přes 40% žen, a vlasy krátké (35%). Jen velmi málo z nás preferuje extrémně krátké vlasy, a naopak dlouhým vlasům dává přednost přibližně 17% žen, přičemž je má přes čtvrtinu mladých dívek, avšak u žen po čtyřicítce jsou to už jen 4%.
Průzkum potvrdil, že trvalým ondulacím téměř „odzvonilo“ a více preferujeme přirozený tvar vlasů. Pouze přes 6% žen si nechává aplikovat trvalou a spíše ze starší generace. Přes 60% dotázaných si ponechává vlasy rovné a třetina má vlasy přirozeně vlnité či kudrnaté.
Vlasy barvíme skoro všechny
Zatímco s vlastním tvarem vlasů jsme většinou smířeny, jiné to je s jejich barvou. Pouze pětina žen je se svojí přirozenou barvou vlasů spokojena. Zbylých 80% si nenechá ujít možnost zatraktivnit si účes barvou, přelivem nebo melírem.
A jaké jsou nejžádanější barvy? Bez rozdílu věku používáme nejčastěji hnědou, pak blond a mahagon.
U melírů jednoznačně vítězí blond, v dalekém odstupu jsou mahagonová a hnědá. Poměrně častá je kombinace hnědého a blonďatého melíru.
S přibývajícími léty roste počet těch, které si vlasy barví, takže po 45. roce života „sáhne po barvě či melíru“ téměř 90% žen. Pravděpodobně se tak snaží zakrýt šediny.
Komu se svěřujeme do péče?
Osmdesát procent žen svěřuje stříhání vlasů raději do rukou odborníka. Stále je ale pětina těch, které se stříhají samy nebo jim vypomůže kamarádka.
Pokud jde o barvení, tak polovina dotázaných přenechává i tuto činnost kadeřníkům. Druhá polovina zřejmě nechce „utrácet peníze“ a raději si vlasy obarví sama či za pomoci kamarádky, matky, dcery, tchyně nebo např. i manžela.
Je zajímavé, že i na poněkud technicky náročnější melír si některé ženy troufnou samy, i když jich není zdaleka tolik, jako v případě barvení vlasů.
Často, nebo zřídka?
Necelá třetina dotázaných se nechává stříhat jednou do měsíce, což odpovídá počtu žen s krátkými vlasy, jejichž úprava je nutná častěji než u dlouhé hřívy. Více než polovina se stříhá jednou za dva tři měsíce a necelých pět procent žen dokonce jen jednou do roka. Barvení vlasů podstupuje přes 60 % žen jednou za měsíc či dva. Ty, které mají trvalou, si ji nechávají dělat nejčastěji jednou dvakrát za rok.
Jsme „konzervy“!
Téměř polovina žen svůj účes vůbec nemění! Čtvrtina ráda vyzkouší „něco nového“ jednou do roka a další čtvrtina dokonce častěji. Přístup k novým barvám vlasů je obdobný.