Dnes již nikdo nepochybuje o účinku kondicionérů, zejména pokud jsou používány opakovaně. Šamponování z vlasů odstraní kondicionér, který byl nanesen při předchozím mytí.
Povrchově aktivní molekuly surfaktantu (modré) a částice kondicionérů (růžové) obkrouží vlas. Každá částice kondicionérů je prozatím uzavřena v „krystalové“ klícce | |
Molekuly surfaktantu jsou přitahovány k částicím nečistot na povrchu vlasu, vyzdvihnou je z povrchu a tím vlas vyčistí. | |
Při oplachování vlasů jsou částice kondicionérů uvolněny ze svých „klícek“, nejsou spláchnuty ale díky svému kladnému (+) elektrostatickému náboji jsou přitaženy k záporně nabitým (-) vlasům. | |
Zachytí se na vlasech, vyhladí všechny nerovnosti na povrchu vlasu a ochrání i jejich povrch. |
Kondicionéry
Jak jsme se přesvědčili, většina standardních šamponů obsahuje určité množství kondicionérů, takže ty na vlasy působí již při šamponování. Další ochranné prostředky se aplikují až po umytí. Jaký druh zvolíte, je otázkou osobních preferencí.
Molekuly většiny kondicionérů nesou slabý elektrický náboj kladné polarity. Vlasy, jak ví-me, nesou náboj záporný, který přitahuje kladně nabité molekuly kondicionérů a ty se uchytávají na vlasech, především v místech, kde je záporný náboj větší. Okamžitým výsledkem je vzájemné vyrovnání kladného a záporného náboje, čímž se snižuje elektrostatický náboj vlasů jako celku a s ním spojené rozevlátí účesu.
Kondicionéry také napomáhají vyrovnání povrchových buněk vlasu do roviny s jeho povrchem. Nejen že se tak zvyšuje lesk vlasů, ale změna struktury jejich povrchu navíc prohlubu-je hloubku a trvanlivost barvy účesu. Jemnost vlasů ošetřených kondicionérem také znamená že jejich tvarování i česání, jak mokrých tak suchých, je náhle mnohem snazší. Vlasy jsou výrazně měkčí a snadněji tvarovatelné. Tato skutečnost je významná především v případě suchých, poškozených nebo naondulovaných, protože výrazně zpomaluje jejich další stárnutí.
Šampony 2-v-1
Šampony 2-v-1 obsahují spolu s čisticími látkami také vysoký podíl kondicionérů. Výrobky tohoto druhu jsou dnes součástí každodenního života, ale když je firma Procter & Gamble v osmdesátých letech představila, vyvolaly vášnivé debaty. Vědci nevěřili, že je možné smíchat do jedné lahvičky čisticí složky a kondicionéry. Toto „kouzlo“ umožnily speciální přísady.
Dnes vyrábějí šampony typu 2-v-1 všichni významní výrobci a více než 20 % prodaných šamponů je právě tohoto typu. Jejich základem jsou obvykle molekuly silikonu, které kladně nabitými deriváty molekul přírodních látek a nabývají tak vlastností nutných pro výše popsané účinky kondicionérů.
Otázkou však stálé zůstává, jestli šampon, který je současně kondicionérem, stále plní svou původní funkci a tou je schopnost čištění. Některé druhy šamponů nedostatečně vlas očistí, nánosy soli a nečistot zůstávají na pokožce a vlasy pak plihnou. Proto důkladně zvažte výběr a pokud si nejste jisti vhodnou kosmetikou, poraďte se s odborníkem.