Stres je dnes právem považován za hlavní příčinu mnohých onemocnění, protože oslabuje náš imunitní systém. Dokonce je prý jedním z hlavních důvodů padání vlasů, jejich lámání a krepatění. Jeho záludnost tkví v tom, že si ho málokdo dokáže uvědomit a dostatečně mu odolávat.
Obecně převládá názor, že se jedná pouze o krátkodobou záležitost. Bohužel to tak úplně není. Ať chceme nebo ne, stres na nás číhá na každém kroku. Jedinou šancí je naučit se ho dostatečně dobře držet pod zámkem.
A jak na to?
Poznejme mechanismus působení stresu vůči vlasům:
Strach, úzkost, pocit neúspěchu či psychické a fyzické vyčerpání jsou důsledky stresu, nebo přesněji řečeno – produkce stresového hormonu nazývaného kortizol. Ten je příčinou zúžení cév a následně nedostatečného prokrvování. V praxi to znamená, že zúžené cévy nejsou schopny dostatečně vyživovat vlasový kořínek. Ten svůj marný boj nakonec vzdá a vypadne. Samozřejmě, najde se pár chytráků, kteří se domnívají, že po pravidelném papání různých „all in one“ vitaminů udrží všechno v normálu. Bohužel zapomněli dát vitaminům současně i návod, jak se dostat do cíle, když je cesta zborcená. Příčinu je proto důležité odstranit tam, kde vzniká.
Vlasový doping:
Několik konkrétních tipů, které mohou pomoci regenerovat vlasové folikuly:
- Výživný mléčný koktejl – banán s medem, jogurtem nebo nízkotučným mlékem. Pití „elixíru“ bohatého na biotin může pomoci růstu zdravých vlasů. Jednoduché, že? Stačí vydržet 3 měsíce…
- Užívání potravinových doplňků – například vitaminy skupiny B, zinek, křemík, draslík apod. Jsou výborné pokud nejsme schopni doplnit jejich denní dávku. (Kompletní přehled vitaminů a minerálů pro zdravé vlasy.)
- Pravidelná masáž pokožky hlavy – naučte se ji provádět. Masáž pomáhá cirkulaci krve v pokožce a zlepšuje přenos živin k vlasovému folikulu…
- Dostatek spánku – neuškodí ani občasné lenošení v posteli. V zásadě platí, že 8 hodin je více než dost. Důležité je nedopadnout jako kynuté těsto… to by se Vám cévy moc nerozšířily.
- Zajistěte tělu dostatečnou fyzickou aktivitu – nemusí se hned jednat o závod se Šebrlem na olympiádě. Dobrým pomocníkem může být například i sex. Kromě toho, že rozproudí cirkulaci krve v celém těle, spaluje tuky a uvolňuje hormony štěstí!
Eliminujte stres, co to jde!
Ženšen – Extrakt z korejského ženšenu obsahuje široké spektrum koncentrovaných aktivních složek, zejména ty s adaptogenními účinky, které slouží k potlačení stresu, mají stimulační účinky a zlepšují mentální funkce. V tradiční čínské medicíně je ženšen užíván proti únavě a vyčerpanosti.
Ginkgo – obsahuje ginkgoflavonglykosidy, které účinkují jako antioxidanty – odklízí volné radikály, čímž brání poškození buněk. Dále obsahuje terpenlaktony (zejména ginkgolidy a bilobalid), působící na centrální nervový systém a krevní oběh. Ty zlepšují paměť a soustředění zvýšením cirkulace krve a přívodu kyslíku do mozku. Účinkuje proti depresím. V tradiční čínské medicíně je vysoce ceněn a po tisíciletí užíván jako tonikum proti ztrátě paměti a elixír dlouhověkosti. Může také pomoci při chronickém únavovém syndromu a studených končetinách. Prostřednictvím rozšíření cév působí na lepší prokrvení orgánů.