[wonderplugin_slider id=“19″]
V tomto článku probereme podrobně nemoci způsobující plešatost a to nejen u mužů, ale i u žen. Dále se podíváme i na jiné možné příčiny úbytku nebo naopak přebytku vlasů na nežádoucích místech.
Mužská plešatost
Muže nejčastěji trápí onemocnění zvané androgenní alopecie, což je vrozený sklon k plešatosti umocněný působením pohlavních hormonů, zdědí jej přibližně dva z pěti mužů a jedna z pěti žen. Není zcela jasné, jestli se jedná o opravdovou nemoc nebo o normální projev změny tvaru vlasového pokrytí pokožky hlavy u mužů v souvislosti s věkem. Co je však jasné, je, že se jedná o vrozenou záležitost, která se dědí po otci i po matce a začíná se projevovat několik málo let po pubertě, kdy zhruba do třiceti let nastává největší vypadávání vlasů a postup se pak zpomaluje.
Vedle každého vlasového kořínku je mazová žláza starající se o promašťování vlasů. Tyto mazové žlázy obsahují enzym 5-alfa-reduktázu typu II, který mění mužský pohlavní hormon testosteron na jeho derivát, dihydrotestosteron. Tento derivát se váže na receptory ve vlasových foliklech a jeho působením se vlasový folikul smršťuje, růstová fáze vlasu se zkracuje, průměr vlasu se zmenšuje, až je vlas krátký a jemný. Nakonec folikul natrvalo odumře a z mrtvého folikulu již nikdy žádný vlas nenaroste.
Velmi pozoruhodná je skutečnost, že vlasové folikuly z různých částí těla jsou na působení dihydrotestosteronu jinak citlivé. Oblasti na čele, spáncích a temeni jsou citlivější a zánik vlasových folikulů zde probíhá pod vlivem dihydrotestoteronu rychleji. Jinde na těle však působí dihydrotestosteron úplně jinak. Ve folikulech umístěných na hrudí, zádech, ramenech, v oblasti obočí a v uších naopak stimuluje růst chlupů.
Hladiny lidských hormonů se mění. U některých mužů klesá množství testosteronu každých deset let po třicítce zhruba o deset procent. Hladiny testosteronu také kolísají během roku, nejvyšší jsou na podzim a nejnižší na jaře. V době nízké hladiny na jaře rostou vlasy nejvíce. S blížícím se podzimem hladiny testosteronu stoupají a tím se zrychluje vypadávání vlasů. Ztráta vlasů na podzim v porovnání s jarem je dvojnásobná. Tento cyklus se projevuje také u žen, u nichž je míra padání vlasů závislá na hladině pohlavních hormonů, i když ne tak znatelná, jako u mužů.
Ženská plešatost
Sklon k plešatosti je dán vrozenou vlohou, ale velkou úlohu hraje působení pohlavního mužského hormonu testosteronu. Tento hormon se vyskytuje i u žen, ale ve velmi malém množství, proto se i ženská plešatost liší od typické plešatosti mužské. Hlavní příčinou trvalé ztráty vlasů u žen je celkový pokles pohlavních hormonů během života. U žen vlasy řídnou po celé ploše, ale čelní linie zůstává a netvoří se ani kouty a velmi řídce dochází k totální ztrátě vlasů jako u mužů.
Ztráta vlasů u ženy může být způsobena také z jiných důvodů. Přechodné vypadnutí nebo prořídnutí, (telogenní effluvium), zlomení vlasů (úprava účesu, vytržení), lokální vypadnutí kruhových oblastí (alopecia areata) způsobené poruchou imunitního systému, vypadávání způsobené užíváním některých léků. Důvodem vypadávání vlasů mohou být i různá kožní onemocnění.
Okrsková plešatost
Alopecia areata je naprosto nepředvídatelné autoimunní onemocnění pokožky, které vede ke ztrátě vlasů a ochlupení. Průměrně postihuje asi 1,7 procenta populace. Vlasové follikuly jsou napadeny vlastním imunitním systémem, což způsobí zastavení růstu vlasů. Tato nemoc zpravidla začíná jednou nebo dvěma malými kruhovými lysinami a postupně může vést k totální ztrátě vlasů (alopecia totalis) nebo kompletní ztrátě vlasů a ochlupení (alopecia universalis). Nemocí mohou být postiženi muži i ženy všech věkových skupin, ale zpravidla se projeví již v dětství. Přesto, že se nejedná o životu nebezpečnou nemoc, jsou jedinci, které tato nemoc postihne, vystaveni velké psychické zátěži. Prevence proti tomuto onemocnění není možná. Léčba je obtížná s nejistými výsledky.
Ektodermální dysplasie
Je vrozené onemocnění, které je charakteristické abnormální stavbou pokožky a strukturou vlasů, nehtů a potních pórů. Je známo několik různých druhů této nemoci. Nejčastější varianta postihuje pouze muže. Onemocnění se objevuje na různých úrovních. Absence potních otvorů, která toto onemocnění doprovází, způsobuje vysoké horečky, špatné snášení vysokých teplot. Nemoc je doprovázena zpravidla totální lysinou nebo velmi prořídlým vlasovým porostem.
Postižení vlasů při protinádorové léčbě – chemoterapie
Stupeň prořídnutí nebo ztráty vlasů záleží na druhu a dávce léku. Vypadávání vlasů začíná asi druhý až třetí týden po začátku chemoterapie. Úplná ztráta vlasů se dá očekávat asi za jeden až dva měsíce od začátku léčby. V naprosté většině případů se jedná o přechodný stav. Po skončení léčby začínají vlasy po třech až čtyřech měsících opět růst. Stává se, že i během chemoterapie rostou nové vlasy, bohužel tyto vlasy zpravidla později vypadnou. Nejvíce jsou postiženy vlasy, ale někdy se může projevit i ztráta ostatního ochlupení.
Ozařování
Postiženy jsou pouze vlasy, které se nacházejí v místech ozáření. Vlasy začínají vypadávat asi po dvou až třech týdnech po prvním ozáření. Tyto vlasy zpravidla po dokončení léčby začínají opět růst. Pouze v případě silného ozáření dochází ke změnám, kdy výpadek vlasů je trvalý.
Trichotillomania
Ztráta vlasů je způsobena nutkáním tahat a kroutit vlasy, dokud nedojde k vypadnutí nebo zlomení. Vlasy mohou být vypadané v kruhových lokalitách nebo difusně po celé hlavě. Takto může docházet i k poškození i obočí, vousů a ostatního ochlupení. Jedná se o impulsivní jednání. V mnoha případech je důvodem tohoto počínání stres.
Hypetrichóza
Onemocnění projevující se nadměrným růstem ochlupení. Příčinou bývají nejčastěji hormonální poruchy.